ورود کاربر

جملات تربیتی

وقتي كودكي را هدايت مي كنيد ،او را مساعدت مي نماييد تا قوا و استعدادهايش را توسعه دهد.

ماه دهم

کودک شما چگونه رشد می کند؟
ماه دهم ، هفته اول

در اين هفته كودك شما مرحله "يادآوري اطلاعات" را آغاز مي كند؛ البته در اين سن او فقط برخي اطلاعات خاص (مثلا اينكه اسباب بازي هايش در كجاي خانه قرار دارند) را به ياد مي آورد. همچنين او قادر خواهد بود كه كارهايي را كه هفته پيش ديده است تقليد كند.
اين مهارتها بدان معني هستند كه او "حافظه نزديك" دارد يعني مي تواند جزئيات يك تجربه خاص را كه در گذشته نزديك رخ داده است به ياد بياورد. با اين حال او هنوز هم قادر نيست كه بسياري از تجربياتش را به ياد آورد. حافظه پايدار و درازمدت در سال دوم يا سوم تولد ايجاد خواهند شد، در زماني كه او واقعا قدرت تكلم هم به دست آورده است.


ماه دهم ، هفته دوم
سيل كلماتي كه كودك شما از ابتداي تولد تا كنون به طور مرتب شنيده، آهسته آهسته توان فهم زبان مادري را در او ايجاد مي كند و هرچند توان او در درك كلمات نسبتا در حال رشد است اما هنوز توان استفاده از آنها را ندارد. صداهاي نامفهوم و بي معني او به تدريج به صداهايي با معني تر تبديل مي شوند و شما به تدريج خواهيد توانست كلمات، عبارات و حتي جملاتي صحيح و واقعي از او بشنويد. كودك شما گمان مي كند كه واقعا دارد حرف مي زند، پس در اين صورت بهتر است به او پاسخ بدهيد!
با اين حال هنوز هم كودك شما مطالب زيادي را از صحبتها و كلمات شما مي فهمد. او مي تواند بفهمد كه چه زماني شما را خوشحال كرده است. پس با عبارات خاصي او را تشويق كنيد؛ مثلا بگوييد: «تو با گفتن اين كلمه كار خيلي خوبي كردي». هر چه شما با كودك خود بيشتر حرف بزنيد (هنگام آماده كردن شام، رانندگي يا لباس پوشيدن) او هم چيزهاي بيشتري درباره مكالمه و صحبت با ديگران ياد خواهد گرفت.


ماه دهم ، هفته سوم
كودك شما به تدريج در حال بروز دادن شخصيت خاص خودش است. او ممكن است خيلي اجتماعي باشد و به هر كس كه مي بيند بخندد؛ يا ممكن است كمي خجالتي باشد و هنگامي كه افراد غريبه سعي كنند او را دوستانه سرگرم كنند صورت خود را مخفي كند. ممكن است كودك شما جسورانه پيش برود يا اينكه قبل از پذيرفتن ديگران ابتدا موقعيت را به دقت ارزيابي كند. حتي ممكن است شاهد تغييرات سريع اخلاق يا عصبانيتهاي ناگهاني او باشيد.
او تلاش مي كند تا توجه شما را جلب كند و حتي ممكن است هنگامي كه شما را در حال حركت به طرف در منزل مي بيند با شما خداحافظي كند. او براي خود تصميم گيري هم خواهد كرد و ممكن است هنگامي كه بخواهيد او را در كالسكه يا صندلي كودك در ماشين قرار دهيد با شما مخالفت كند.


ماه دهم ، هفته چهارم
كودك شما به تدريج مي تواند معاني برخي كلمات يا عبارات ساده را درك كند، پس لازم است كه به حرف زدن با او ادامه دهيد. شما مي توانيد با تكرار صحيح كلماتي كه كودك به كار مي برد الگوي صحيح صحبت را به او آموزش دهيد. مثلا اگر او «بَه بَه» مي خواهد به آرامي و با تلفظ صحيح از او بپرسيد: «آيا غذا مي خواهي»؟ در اين مرحله بهتر است از به كار بردن زبان كودكانه خودداري كنيد. هرچند اين كار مي تواند بامزه و جالب باشد، اما تلفظ دقيق و صحيح كلمات براي رشد توانايي شنيداري و صحبت كردن كودك بهتر است.
سعي كنيد با كودك خود صحبت كنيد زيرا مهارتهاي زباني او را تقويت خواهد كرد. وقتي كودك شما يك جمله را با صداهاي نامفهوم ادا كرد اينگونه به او پاسخ دهيد: «واقعا؟ جالبه!» احتمالا او لبخند زده و به حرف زدن ادامه خواهد داد.