ورود کاربر

جملات تربیتی

درخت نيكو ميوه نيكو مي آورد و درخت بد ميوه بد.

صلح و آسایش از خیال تا واقعیتبعد از انقلاب ایران زماني كه در رفراندوم عمومي 12 فروردين 1358، اكثريت مردم ايران راي مثبت به اين انقلاب دادند مطمئن بودند كه دوران آرامش و آسايش براي ملت ايران به زودي فرا خواهد رسيد. 34 سال از آن تاريخ گذشت و هر چهار سال یک بار به امید رسیدن به امنیت و آسایش و عدالت پای صندوقهای رای رفته و مي رونداما آيا جامعه ايران به آرامش و آسايش رسيد ؟

سال 2013 میلادی در حالی آغاز گردید که پاپ اعظم و مسیحیان برای صلح در خاور میانه دعا کردند. برای صلح در لبنانن، برای صلح در غزه و برای فلسطینیان . همچنين پاپ فرانسيس رهبر جديد كاتوليك هاي جهان در اولين مراسم عيد پاك گفت : مسيح صلح ماست و از طريق او ما درخواست صلح براي تمام جهان را داريم و سپس از مناطق بحران زده دنيا يك يك نام برد و آرزوي برقراري صلح در اين مناطق كرد.(1) سالهاست مردم در این مناطق در آرزوی صلح و آرامش و آسایش اند. در عراق و افغانستان و پاکستان هر روز مردم بی گناه در حملات مسلحانه وانفجارها تلفات می دهند، در سوریه میلیونها انسان کشته و آواره و بی خانمان شده اند، اوضاع جامعه مصر ناپایدار است، در برخی کشور های عربی مثل بحرین ناآرامی وجود دارد، درمرزهای ترکیه به خاطر نگرانی از حمله های هوایی موشکهای پاتریوت مستقر گردیده است .ایرانیان نگران تحریمهای روز افزون و خطر حمله نظامی و جنگی دوباره هستند. . گاه در مالی در گیری های نظامی اعلان مي شود . کره شمالی علیه کره جنوبی اعلان وضعیت جنگی نموده و تشنج در روابط جهانی را بوجود مي آورد و بسیاری اخبار دیگر از ناآرامي ها که روزانه در گوشه اي از جهان آغاز مي گردد و نشان از نگراني و عدم امنیت و آسایش خاطر مردم گوشه و کنار جهان دارد.

روز والنتاين سال 2013، نيويورك شاهد واقعه اي تاريخي بود. برگزاري روز جهاني هماهنگي بين اديان در تالار مجمع عمومي سازمان ملل و دعا براي صلح جهاني. نمايندگاني از جوامع مسيحي، مسلمان، يهودي، زردشتي، بهايي، سيك، جيني، هندو، بودايي، انسان گرا و بومي آمازون در مجمع عمومي براي صلح دعا كردند. با اينكه ناطقان نقطه نظر هاي متفاوتي ابراز كردند اما همگي در يك پيام مشترك بودند كه شايد خلاصه آن به بهترين نحو توسط حامد البياتي سفير عراق در سازمان ملل بيان شد. او به درود مرسوم ميان مردم خاورميانه اشاره كرد كه در ديدار به يكديگر مي گويند" السلام عليكم " و جواب آن معمولا اين است "عليكم السلام". اين يعني صلح و آرامش نصيب شما باد كه در جواب همين آرزو را براي گوينده مي كنند. (2)

در صلح با ساير ملت ها زندگي كردن و آسایش و آرامش در زندگي داشتن، آرزوی همه انسانهای آزاده بوده و هست و ملت ايران نيز با اين اميد و آرزو بار ديگر به پاي صندوقهاي راي رفتند تا شاهد تحقق اين آرزو باشند.

حکماء و بزرگان از دیر باز در آثار خود از ایجاد جوامعی سرشار از نظم و زیبایی و عدالت، سخن گفته اند و آن را آرمان شهر و مدینه فاضله نامیده اند. آنان جامعه ای را توصیف کرده اند که نظام اجتماعی و سیاسی آن در حد کمال است و بر اساس تعاون و همکاری و تعادل اداره می شود ومردمش در نهایت امانت و هوشمندی ایفای وظیفه می کنند و عموم شهروندان در آسایش به سر می برند.

همچنین تحقق این رویا ی بزرگ توسط پیام آوران آسمانی نیز وعده داده شده است. وعده روزی که محبت و مروت و مدارا و عدل و داد در بین جمیع افراد و ملل و اقوام عالم تعمیم یابد. روزی که ملکوت خداوند در زمین مستقر شود.

آیا چنین جامعه ای از خيال به واقعیت خواهد پیوست ؟آیا روزی خواهد رسید که ملتها با آرامش و آسایش و صلح در کنار يكديگر زندگی کنند؟آيا روزي خواهد رسيد كه ملت ايران به آرامش دست يابند؟

از سال 1901 كه اولين جايزه صلح نوبل به ژان هانري دونان سويسي بنيان گذار صليب سرخ و مبتكر كنوانسيون ژنو تعلق گرفت تا كنون اقدامات و تلاشهاي زيادي در سطح دولتها براي برقراري صلح پايدار صورت گرفته تا مردم جهان در سايه آن در آسايش زندگي كنند . هر قدمي كه در راه صلح و آسايش در جهان برداشته ميشود، قابل تقدير است اما نتيجه بخش بودن چنين اقداماتي نياز به مشاركت عموم مردم و ملتها دارد.

تحقق چنين جامعه اي از خيال به واقعيت در قدم اول نيازمند انسانهایی است که بغض و دشمنی را از قلب خود پاک کرده، جهانی فکر کنند و آماده خدمت به همنوع خود در هر گوشه ازجهان باشند.

آرامش و آسایش در جامعه و در جهان وقتی استقرار خواهد یافت که:

- انسانها در نهایت بی طرفی و بی غرضی آماده باشند تا حقوق سایر انسانها را بدون هیچ گونه تبعیضی بپذیرند و در اجرای آن همت گمارند .

- نظر به اصل خلقت بشر و وحدت آن نمایند.همه انسانها را برابر و متساوی الحقوق بدانند.

- هر نوع تبعیضی را اعم از تبعیض میان اقوام ونیز تبعیض میان پیروان ادیان همچنین تبعیض میان زن و مرد را مخالفت نمایند .

- با عدل و انصاف با یکدیگر و با سایر ملت ها رفتار کنند.

- آنچه که صلح و آسایش را در جامعه بر هم می زند و به جنگ منتهی می شود، خشونت، تعصب و دشمن انگاشتن دیگران است . هر گاه خشونت، تعصب و دشمن انگاشتن دیگران رها شود، صلح و آشتی جلوه گر خواهد شد .

- صلح ثمره این آگاهی است که همه انسانها اعضاء یک خانواده بشری اند.

- محبت و خیر اندیشی در حق همه انسانها سوای رنگ و نژاد و قومیت و جنسیت و ملیت، تنها راه رسیدن به آرامش و آسایش ملت ها خواهد بود."آسایش هنگامی دست دهد که هر کس خود را نیکخواه همه مردم روی زمین نماید"

صلح در جهان چیزی نیست که فقط دولتها بتوانند آن را تحقق بخشند در حالی که ملت کناری بنشینند و منتظر اقدام آنان باشند. مردم، صلح و آشتی را در خانه هایشان، در مدارس، در اماکن عمومی ومحیط کار و فعالیتشان بوجود می آورند. صلح و آسایش در جهان با صلح و آشتی در قلب شما و صلح و دوستی در عملکرد متقابلتان با دیگران آغاز می شود . كسي كه خواهان صلح و آشتي است در هنگام عصبانيت از ضرب و شتم و انواع دیگر خشونت پرهیز می کند و هرگز اسلحه به کار نمی برد، با آرامی و نرمی سخن می گوید و از کلامی صلح آمیز استفاده می کند. خشونت و پرخاشگری هرگز حلال مشکلات نیست. در هنگام بروز اختلاف سعی می کند راه صلح آمیز و آشتی جویانه بیابد و در صدد راه حلی باشد که هر دو طرف برنده باشند .همواره راههای خلاقانه ای هست که با توسل به آنها می توان مشکلات را حل نمود. کسی که عملکرد صلح آمیز دارد در عین حال که اجازه نمی دهد دیگران حقوق او را پایمال نمایند اما از روشهای صلح آمیز برای احقاق حق خود استفاده می کند، چنين كسي تفاوتها را درک می کند و از نگرش مبتنی بر"آنان علیه ما هستند" دوری می کند.

ما در سراسر دنيا تلاش می کنیم و آرزومندیم حامیان صلح از هر مذهب و نژاد و ملیتی افزایش یافته و دست به دست هم دهند، آرمانهاي خود را همسو قرار دهند تا جامعه ای بوجود آورند که در آن از بی عدالتی و تبعيض سخنی در میان نباشد. زیرا معتقدیم صلح و آشتی خواهی، انسانها را از خشونت و تعصب رها می سازد و چون خشونت و تعصب نباشد،ظلم و تعدی نیز نخواهد بود. هر کجا خشونت و تعصب ونابرابری موجود باشد، تنفر هم حاکم خواهد شد. مطمئنا صلح و آشتی در زندگی ما مقدمه ای برای صلح و آشتی در جهان خواهد بود. برقراري صلح بين ملتها در وهله اول مستلزم ايجاد صلح و آشتي بين افراد بشر و محبت فيمابين فرد فرد انسانها به عنوان پايه و اسا س است
http://www.akhbar-rooz.com/news.jsp?essayId=53770
آوا مهر افروز

 

 

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

سیستم امنیتی
این سیستم امنیتی برای دفع کامنت های اسپم است.
Image CAPTCHA
حروفی را که در تصویر می بینید را تایپ کنید.