ورود کاربر

جملات تربیتی

ارجح آن است كه اين تربيت در كانون عائله و بدست مادران صورت گيرد نه آنكه اطفال به پرورشگاهها سپرده شوند

وحدت و توافق والدین در مسائل تربیتی


نگارش : شبستان
كودكان همواره از نظر جسمي، فكري و روحي در حال رشد و تعالي هستند. ذهن اطفال فرا گيرنده است . تحقيقات نشان داده است كه مغز كودكان حتي قبل از تولد، شروع به يادگيري مي كند و پدر و مادر به عنوان اولين مربيان ، نقش مهمي در آموزش رفتارهاي صحيح دارند . به عبارت ديگر " تربيتي كه طفل در قدم اول از پدر و مادر خود كسب مي كند  ، قوي ترين و محكم ترين اساس  براي رفتارهاي آتيه او خواهد بود"
هر طفل ، در هنگام تولد از سر حد كمال بسيار دور است و نيازمند آن است كه رفتارهاي صحيح را از طريق والدين خود بياموزد مثل نظم و انضباط، اطاعت و احترام ،مسئوليت پذيري و بسياري از رفتارهاي مطلوب ديگر.
اصولا روشها و فنون تربيتي متفاوتي براي اين منظور وجود دارد اما موفقيت در كاربرد آنها  ، مستلزم وجود وحدت و تفاهم  بين پدر و مادر است، رعايت این نكته از اهميت و ضرورتي فوق العاده برخوردار مي باشد .
روشهاي تربيتي متفاوت كه ممكن است هر يك از والدين در پيش گيرند ، امر و نهي ها و دستوراتي كه گاه متناقض هستند ،پيامد هاي نامناسبي در رفتار كودك بر جاي خواهد گذاشت . پدر و مادر قبل از اينكه كودك را به انجام كاري ترغيب كنند يا او را بر حذر دارند لازم است با يكديگر توافق نمايند مثلا اگر مادر  خوردن خوراكي هاي فاقد ارزش غذايي را ممنوع كرده ، پدر نيز بر اين قانون تاكيد كند و آنگونه نباشد كه كودك با توسل به پدر، به خواسته خود برسد و يا اگر قرار است در شب براي رفتن به رختخواب ساعت مشخصي در نظر گرفته شود، پدر و مادر متفق القول بر آن قانون تاكيد داشته باشند و يا اگر قرار است تماشاي تلويزيون بعد از انجام تكاليف مدرسه باشد ، نه پدر و نه مادر  تا زمان اتمام تكاليف مدرسه ،اجازه تماشاي تلويزيون را به كودك ندهند .
گاه پيش مي آيد كه چنين توافقي از قبل صورت نمي گيرد مثلا پدر، فرزندش را از انجام كاري منع مي كند اما كودك با گريه و زاري به مادر متوسل مي شود و مادر نيز كه مخالف روش و عمل پدر است ، در حضور كودك با همسرش به مخالفت و بحث مي پردازد ؛ در صورتي كه بهتر است عجالتا با او هماهنگ گردد و بعدا در غياب كودك ، نظر خود را مطرح سازد  زيرا عدم هماهنگي از جانب پدر و مادر و اختلاف نظر و مشاجره در حضور فرزند ، بيشتر از روشهاي غلط اعمال شده توسط يكي از والدين ،كودك را دچار آسيب مي نمايد .
توافق پدر و مادر در اجراء روشهاي تربيتي و قوانين مقرر در منزل، مي تواند نتايج مثبتي را در بر داشته باشد از جمله :
• كودك مي فهمد كه نق زدن و توسل به پدر در مقابل مادر و يا بالعكس براي نقض قوانين اثر ندارد.
•  كودك اهميت آن قوانين و ضروري بودن آنها را به خوبي درك مي كند.
• وقتي قوانيني در منزل توسط والدين گذاشته مي شود ،كودكان اغلب مي كوشند ضمانت اجرائي آن قوانين را مورد آزمايش قراردهند براي اينكه ببينند پدر و مادر تا چه حد به اين قوانين پاي بند هستند و آنها نيز تا چه حد مي توانند محدوديت ها را بشكنند. اگر بتوانند قواعدي را كه والدين گذاشته اند، بشكنند در آن صورت مي آموزند كه هر مقرراتي قابل شكسته شدن است  لذا هر امر و نهي و قانوني  را در آينده ،  در معرض بحث و چالش و ريشخند قرار خواهند داد .
•  بحث و جدل والدين با كودك و در نتيجه نبرد قدرت در اجراء قوانين، به حد اقل خود مي رسد .
• جايگاه و احترام و اقتدار هر يك از پدر و مادر در نزد كودك حفظ مي شود .
نقض قوانين ، بي اهميت شمردن آن و  يا بحث و مشاجره در باره آن در حضور كودك،چه از طرف پدر باشد و يا مادر ،  موجب تضعيف جايگاه و اقتدار و احترام  پدر و مادر نزد فرزند مي گردد و اين يعني آشفتگي در محيط منزل، در نتيجه كودك روي حرف هيچيك از والدين خود حساب باز نمي كند.
……………………………………………………………………………………..
منايع: راهنماي فضايل اثر ليندا كاولين پوپوف ،دان پوپوف ، جان كاولين
راهنماي كامل تربيت اثر اليزابت پنتلي مترجم اكرم قيطاسي
كتاب پرورش گلهاي بوستان الهي

 

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

سیستم امنیتی
این سیستم امنیتی برای دفع کامنت های اسپم است.
Image CAPTCHA
حروفی را که در تصویر می بینید را تایپ کنید.