ورود کاربر

جملات تربیتی

ارجح آن است كه اين تربيت در كانون عائله و بدست مادران صورت گيرد نه آنكه اطفال به پرورشگاهها سپرده شوند

دعا و مناجات - قسمت اول

  نگارش : فيروزه  كيهاني

"  اگر يك دوستي به ديگري محبت دارد آرزويش اظهار آن محبت است و حال آنكه مي داند دوستش از محبت او آگاه است . با وجود اين ميل دارد احساسات  خويش را بيان كند . خدا از آرزوهاي قلوب خبير و عليم است. ولي عواطفي كه انسان رابه مناجات با حق دلالت مي كند از مقتضيات طبيعت است كه ناشي از محبت انسان است به حضرت يزدان .... " 1

           بعضي از تاثيرات دعا و مناجات بدين قرار است :

- بواسطه دعا و مناجات ، فرد راهي براي ارتباط با حق مي يابد و از آن طريق كسب روحانيت نموده و فيوضات الهي نيز شامل حالش  مي گردد . 

- دعا و مناجات سبب  ياد آوري اعمال نيك و پاك به اطفال مي گردد و اين ياداوري  عاملي است كه فرد را از ارتكاب اعمال ناپسند باز مي دارد .

- فرد از طريق تلاوت آيات الهي در صبح و شام ، نيروي روحاني يافته وبه مدد اين نيرو بهتر مي تواند براي مواجهه با دنياي پر تلاطم و پر آشوب كنوني ،آماده و مهيا گردد .


- به واسطه دعا و مناجات ، فرد آرامش خاطر يافته و در سايه اين آرامش مي تواند داراي شخصيتي سالم و متعادل شده ، احساس سرور و انبساط خاطر نمايد . " الا بذكرالله تطمئن القلوب " ( قران مجيد )  ؛ " قلب انسان جز به عبادت رحمن مطمئن نگردد و روح انسان جز به ذكر يزدان مستبشر نشود . " 2  ؛

- قواي حاصله از تلاوت آيات الهي ، به فرد توانائي مقابله با ناملايمات و مشقات زندگي را داده و قدرت توكل و اعتماد او را در زندگي بالا مي برد .

- ادعيه و مناجات سبب بروز خلاقيت و كشف استعداد در فرد مي گردد .  " چون انسان به مولاي خود تضرع كند و به او توجه نمايد و از بحر رحمت ، رحمت طلبد ، نفس اين حالت و ابتهال جالب انوار بر قلبش شود و بصيرتش روشن گردد .... به جانش روح بخشد و وجودش به پرواز آيد .... اين انجذابات سبب ازدياد قابليت و استعداد گردد .... " 3


- تلاوت ادعيه و زيارت آيات الهي سبب حمايت و حفظ و حراست الهي مي گردد و جالب و جاذب تاييدات الهي است .

- زيارت آثار الهي سبب ظهور محبت الله در قلوب فرزندان مي گردد و به واسطهء آن در مي يابند كه بهترين ملجاء و مامن آنها ، دوستي با حق است . " به ذكر الله مانوس شو و از دونش فارغ . چه كه ذكرش انيسي است بي نفاق و مونسي است با كمال وفاق ، ميهماني است بي خيانت و همدمي است بي ضر و جنايت ، مجالسي است امين و مصاحبي است با ثبات و تمكين ، رفيقي است با وفا ، به شاني كه هر كجا روي با تو آيد و هرگز از تو نگسلد . " 4


    آنچه   د ر تربيت روحاني كودكان بسيار مهم است : اولا ايجاد ذوق و شوق و رغبت  نسبت به خواندن دعا  است و ثانيا ايجاد زمينه هايي است  كه اطفال  به اهميت جنبه هاي روحاني حيات كه در ارتباط با خداوند حاصل مي شود و هم چنين  به حلاوت و لذت  خواندن دعا پي برند .

 

 

    كودك را نبايد با اجبار، تهديد و يا بد خلقي به تلاوت دعا و آيات الهي فرا خوانده و عادت داد . البته اين بدان معني نيست كه در اين امر مداومت نداشته باشيم . بلكه در اين مورد نيز قاطعيت و مهرباني والدين مهم است . يعني هر صبح و شب كودكان رابا ملايمت و مهرباني به انجام اين امر مهم ياد آوري و آنان را همراهي كنيم و در محيطي پر از روحانيت و صفا ،همراه با فرزندانمان به تلاوت ادعيه وآيات الهي مشغول شويم . نهال محبت الهي در پرتو عشق و محبت و مهرباني رشد ميكند . تلاوت آثار الهي بايد همراه با موقعيتهاي خوشايند براي كودك باشد . كودك نبايد به هيچ عنوان به خاطر نخواندن دعا تهديد يا تنبيه شود .

     عامل بودن والدين به انجام فرائض يوميه مثل نماز و تلاوت آيات و توجه آنان به حق در مواقع شادي و غم ، مشكلات و موفقيتها ، تلاوت ادعيه مخصوصي كه به مناسبتهاي مختلف نازل شده مثل دعاي خواب ، دعاي شفا ء و... موجب ميشود توكل و اعتماد به حق در قلوب فرزندان ايجاد شده ، آنها با آيات و الواح مانوس و زندگي شان با دعا عجين شود .


      گاه چون اطفال معنا و مفهوم ادعيه را درك نمي كنند ، رغبتي به تلاوت آنها نشان نمي دهند . والدين بايد مفاهيم ادعيه وآيات الهي را با زبان كودكانه براي آنها توضيح دهند . براي انجام اين كار مي توانند از تصاوير ، حكايات و مثالهاي مناسب استفاده نمايند .

    در خانواده اي كه زندگي روزانه شان با خوشروئي و خوش خلقي ، توكل به خدا و شادي و شكرانه نسبت به آنچه كه خداوند به انها اعطاء كرده همراه است ، درك و فهم كودكان نسبت به مسائل روحاني افزايش مي يابد . زندگي پدر و مادر بايد طوري باشد كه ايمان واقعي به جاي قول و حرف د راعمالشان جلوه نمايد تا سر مشقي براي اطفال باشند و ايمان واقعي خود را در رفتا رو كردار محبت آميز همراه با لطف و محبت جلوه گر سازند .


     تشويق روشي پر ارزش و و سيله اي مهم براي ايجاد عادات مطلوب، د ركودكان است .اجراي برنامه دعا توسط كودك در منزل و  ضبط  صدايشان روي نوار در زماني كه مناجات تازه اي ياد مي گيرد، طفل را براي خواندن دعا ، سر شوق مي آورد .

    براي ايجاد هر گونه عادتي ، استمرار و مداومت ضروريست . پس با برنامه ريزي، مي توان  وقتهاي مناسبي را در طي روز و شب براي اجراي اين عمل پر فضيلت و مقدس اختصاص داد .

 

 

1 ) حضرت عبدالبهاء ، " بهاالله و عصر جديد ص 107 "
2 )  "          "          ، " كتاب آيات الهي ص 182 "
3 )   "         "          ،   " آيات الهي  ؛ ص 182 "
4 )  ايضا ؛

 

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

سیستم امنیتی
این سیستم امنیتی برای دفع کامنت های اسپم است.
Image CAPTCHA
حروفی را که در تصویر می بینید را تایپ کنید.