ورود کاربر

جملات تربیتی

براي اين نيست كه چون اطفال را دوست مي داريم آنها عزيز هستند بلكه براي دوست داشتن آن روح لطيفي كه در اطفال است ،آنها عزيز هستند

کوچولو، وقتی بزرگ شدی می خواهی چکاره شوی؟

koodak&jang.png

او بنا نبود بداند که مرز چیست. او نباید می شنید که جنگ است. قرار نبود که خانه اش نابود شود. پدرش تفنگ در دست بگیرد و پدرهای دیگر را نشانه رود. او نباید دشمنی را می دید. نباید خشونت را می شناخت، نباید می گذاشتیم ، نباید بزرگ می شدیم.
چرا بزرگ شدیم؟ قرارمان چه بود؟ چطور می خواستیم از وجودمان چیزی به جهان بیافزاییم؟ برای تغییر جهان چه آرمانی داشتیم؟ معلم شویم یا پزشک؟ مخترع یا خبرنگار؟ همینها بود نه؟. حالا که معلم هستیم و پزشک و مخترع و خبرنگار. چه کرده ایم؟ معلم شدیم که به کودکان دروغ بیاموزیم؟ پزشک شدیم که درجبهه های جنگ دست وپا قطع کنیم؟ مخترع شدیم که سلاح مرگبار بسازیم ؟ یا خبرنگار شدیم تا قلم بفروشیم؟
چرا بزرگ شدیم؟ که به کودکان جهان گرسنگی وجنگ و بیزاری و نفرت ونا امنی دهیم؟ و بعد وقتی به یکی از آنها رسیدیم ، چهره ی مهربانی به خود بگیریم و با لحنی دلفریب از او بپرسیم : « کوچولو، وقتی بزرگ شدی می خواهی چه کاره بشوی؟ » و انتظار داریم چه کاره بشود؟
تلویزیون صحنه های دلخراش جنگهای غزه را نشان می داد. فردای آن روز سر کلاس از بچه هایی که این صحنه ها را دیده بودند پرسیدم:» اگر همه سلاحهای دنیا دردستتان بود آنها را چه می کردید؟» یکی از آنها گفت:«همه را میدادم به مردم غزه که بروند مردم اسرائیل را بکشند.» پرسیدم: « حتی بچه ها را؟ » گفت: « همه را » ....
انتظار داریم چه کاره بشود؟ او را از دنیایش بیرون کشیدیم، زشتیها را نشانش دادیم بدون آنکه بگوییم زیبائیهایی هم هست. صبرنکنیم تا آنها بزرگ شوند و کاره ای شوند. دست به کار شویم و اولین قدمها را برای اصلاح عالم برداریم.

نویسنده: سپیده

 

 

 
 
 

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

سیستم امنیتی
این سیستم امنیتی برای دفع کامنت های اسپم است.
Image CAPTCHA
حروفی را که در تصویر می بینید را تایپ کنید.