ورود کاربر

جملات تربیتی

انسان طلسم اعظم است ولكن عدم تربيت او را از آنچه با اوست محروم نموده

بزودی کودکی خواهیم داشت

 

یکی از شادترین و پر نور ترین لحظات در زندگی زوجهای جوان زمانی است که بگویند ، " بزودی کودکی خواهیم داشت" ، "بزودی پدر خواهم شد" ، "تا چند وقت دیگر مادر خواهم شد" .  خانواده و دوستان مسرور می شوند و از صمیم  قلب تبریک می گویند . زوجی را که قرار است پدر و مادر شوند ، حالتی از هیجان ، شگفتی ، ترس ، سرور و انتظار در بر می گیرد . آنها به سختی می توانند نه ماه صبر کنند تا فرزند آنها قدم به جهان بگذارد .

امّا طولی نمی کشد که عکس العمل دیگری پدید می آید . پرسش هایی در ذهن زوج جوان شکل می گیرد .

این کودک را چگونه تربیت خواهم کرد ؟ در مورد پرورش نوزاد چه می دانم؟ چگونه تعلیمش دهم که صفات عالی و خصوصیات متعالی داشته باشد ؟ اگر کج خُلق باشد ، اگرنحس باشد ، چه کنم ؟ اگر دروغ بگوید ، تقلّب کند ، فریبکار باشد ، چه می توان کرد ؟  ناگهان ، والدین جوان با نارسایی ها و نقاط ضعف خود روبرو می شوند . تردیدها ، ترسها و بلاتکلیفی ها بر آنها چیره می شوند . آیا پدر خوبی خواهم شد ؟ آیا مادر خوبی خواهم بود ؟ زمان کند وکاو در خویشتن فرا می رسد ،  باید به درون خویش نگاهی انداخت و نسبت به خصوصیات و خلق و خوی خود آگاهی و بینش یافت .

مسئولیت  عظیم تربیت کودک روشن و روشن تر می شود .  رو به رو شدن  با این مشکل جدید زندگی تا حدّی هراس آور و قدری ترسناک است . ضرب المثلی قدیمی است که می گوید ، " پرورش کودک مانند نقشی بر سنگ است که هرگز از بین نرود .  والدین ، با آگاهی از این نکته ، متوجّه می شوند که چه وظیفۀ سنگینی دارند . آنها به یکدیگر می گویند ،  " ما باید دقیق و محتاط باشیم ،  ما باید این کار را به نحو صحیح انجام دهیم  . "

والدین عمیقاً به درون خویشتن نگاه می کنند ؛ خصوصیات خویش را مورد کند و کاو دقیق قرار می دهند و ناگهان  متوجّه می شوند که آنها برای ایفای نقش پدر و مادر نه آمادگی یافته اند و نه تعلیم دیده اند .  در برنامه های آموزشی ، این جایگاه خالی که بسیار جدّی است مشاهده می شود .  امروزه نوجوانان ما در هر زمینه ای که میسّر و ممکن باشد آموزش می بینند ، امّا در مورد پدر یا مادر شدن و تربیت کودک را به عهده گرفتن ، که از همه مهمتر است ، هیچ برنامه ای برای تعلیم یا ایجاد آمادگی وجود ندارد . این نقصی عظیم در برنامه آموزشی است ، امّا تغییراتی در این زمینه در شرف وقوع است .  در ایالات متّحده اکنون کلاسهایی برای تحصیل " کارایی در وظیفۀ  پدری و مادری "  ایجاد شده که درها را به روی آموزش هنر و مهارت تربیت  فرزند می گشاید .  "  تربیت فرزند " از اهمّیت والائی برخوردار می گردد . در آینده ، دانش آموزان دبیرستانی در زمینۀ تربیت فرزندان درسهایی اساسی در برنامۀ آموزشی خود خواهد داشت .

 مادر که در سلامت وسعادت کودک دارای نقشی حیاتی است دارای مشکلی خاصّ است . او از خود می پرسد ، " کارم را چه کنم ؟ " نوزاد و کودک خردسال نیاز دارد که مادرش در خانه باشد . بنابراین توصیه می شود که مادر 5-4 سال اوّل زندگی کودک را در خانه بماند .  به هر حال ،  مادر بودن هیجانات خاصّ خود را دارد .  کودکان جذّابند و تربیت آنها نه تنها مشکلی عظیم است ،  بلکه لذّت و نشاط خاصّی را نیز در بردارد . همراه با پرورش کودکان ، خنده و سرور بسیاری به زندگی وارد می شود .  سپس ، بعد از آن که کودکان وارد مدرسه شوند ، مادر می تواند به کار خویش باز گردد ... ابتدا نیمه وقت کار کند و بعداً سه چهارم وقتش را به کار اختصاص دهد یا تمام وقتش را ، زیرا کودکان اندک اندک خودکفا می شوند .

وقتی که برای خانوادۀ خود برنامه ریزی می کنید  ،  بهتر آن است که در صورت امکان دو فرزند یا  بیشتر داشته باشید .  خطرات  تک فرزندی تقریباً اجتناب ناپذیر است . کودکی که تنها فرزند است  به  سرعت و تقریباً  به  طور مسلّم خودخواه و خود محور می شود .  وقتی که فرزند دوم وارد خانواده می شود ، مادر و پدر در کمال محبّت کودکان را نوعی پرورش می دهند که اسباب بازی های خود را در اختیار هم قرار دهند ،  همکاری داشته باشند ، نسبت به یکدیگر بخشنده باشند . والدین سریعاً در می یابند که اوقاتی وجود دارد که خواهران و برادران با یکدیگر متّفق ،  متّحد و شادند ؛ و اوقاتی که با هم یکی بدو و دعوا می کنند و گاهی اوقات در مشاجرات پایان پذیر درگیر می شوند . والدین باید هر دو وضعیت را بپذیرند و توجّه داشته باشند که این نیز بخشی از فرآیند رشد کودکان است .

 والدین  باید بدانند 

اثر : مارگرت روه

 

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

سیستم امنیتی
این سیستم امنیتی برای دفع کامنت های اسپم است.
Image CAPTCHA
حروفی را که در تصویر می بینید را تایپ کنید.