ورود کاربر

جملات تربیتی

هر طفلي بايد به تربيت الهي تربيت شود تا مجمع اخلاق حميده گردد.

بازی زندگی کودک است ( قسمت اول )

بازي زندگي كودك است

ترديد نكنيد اگر امروز و در لحظاتي توانسته‌ايد سلامت خود را در جايگاه‌هاي متفاوت حفظ كنيد و در بزرگسالي انساني پرانگيزه، اميدوار، هوشمند، تندرست، صبور و ... باشيد تنها به دليل بازي‌هاي كودكي‌تان است.

. به راستي بازي چيست؟ چرا بازي كردن براي كودك شما حياتي است؟ چه ارتباطي با اشكال متفاوت رشد او دارد. آنچه در اين تلاش حقيقتي غيرقابل انكار است اين كه بازي پديده‌اي در زندگي كودك است كه اگر آن را حذف كنيم و يا ناديده بگيريم بي‌شك نقصي آشكار در حيات او اتفاق مي افتد.

بازي عنصري است كه رشد همه جانبه كودك را تامين مي‌كند و پرداخت يا گرايش به يك نوع از آن رشد شخصيت كودك را در ساير زمينه‌ها دچار كمبود مي‌كند. واقعيت اين است كه بسياري از ما مراقبان كودك آگاهانه و يا ناآگاهانه رشد را در يك يا دو پديده كافي و لازم مي‌بينيم. در اين ميان رشد هوشي كودك بيش از هر جنبه ديگر اهميت دارد و بنابراين همه اسباب را براي اين اتفاق مهيا مي‌كنيم. غافل از اينكه آيا انسان‌هايي را سراغ نداريم كه بسيار مي‌دانند، اما در حل ساده‌ترين مساله زندگي مشترك خويش ناتوانند و يا هرگز نمي‌توانند كار و تحصيل جمعي را براي مدتي مديد تحمل كنند و مدام از جمعي به جمعي ديگر مي‌پيوندند شايد مرادشان را آنجا بيابند.

ترديد نكنيد كه حتي اگر نتوانيد دست‌ها، پاها و بدنتان را با مهارت به كار بگيريد، هوشمندي‌تان هم به كمال نخواهد بود.

بازي افزون بر اين ويژگي‌ها از ديروز تا امروز چگونه با ما زيسته است؟ چرا ارزش‌هاي آن فراموش شده است؟ آيا بازي‌ها قابليت توسعه و رشد را بنا به ضرورت‌هاي زندگي امروز كودك دارند؟ آيا بازي براي توسعه زندگي انساني و حل مسائلي چون عدم برابري، دوستي، عشق، عدالت، يكسونگري و ... قابل حركت و ارتقاء هست؟ و اما سخن آخر اينكه به كودكمان فرصت دهيم تا آزادانه و با تمام لذت بازي كنند و باز هم بازي كنند.


ارزش هاي بازي

مترجم: شهره يوسفي

منبع: بازي از نوزادي تا 6 سالگي

نويسنده : دكتر مري شري دن

بازي به خودي خود داراي ارزش‌هاي بسياري است كه در اين مقاله نه چندان مفصل به آن پرداخته شده است تا ضرورت بازي و جايگاه آن در زندگي كودك براي خواننده روشن شود. با هم مي‌خوانيم:

بازي‌هاي خود انگيخته

وقتي بزرگسال در بازي كودك مداخله‌اي نمي‌كند او به طور خودانگيخته يعني با انگيزه خود بازي مي‌كند. در اين فعاليت كودك نوع، استمرار و تصميم‌گيري بازي را برعهده مي‌گيرد و توقف يا ادامه بازي نيز بنا به درخواست او صورت مي‌گيرد. در اين حالت بازي خود به خود پايان مي‌يابد و از نظر مشاهده‌گر هدف يا نتيجه مشخصي را دنبال نمي‌كند.

پاداش بازي

پاداش در بازي‌هاي خودانگيخته در دل بازي نهفته است و بازيگر تا حد زيادي از بازي احساس رضايت مي‌كند. هرچند كه تشخيص اين مسأله تا حدودي دشوار است، اما با مشاهده بازي كودكان مي‌توان به ارزش‌ها و پاداش‌هاي مختلفي كه در وجود بازي نهفته است، پي برد. اين ارزش‌ها عبارتند از:

- كارورزي

كودكان در طي مراحل رشد خود بايد آرام آرام مهارت انجام كارهاي روزانه‌شان را به دست بياورند. اين مهارت‌ها از قبيل لباس پوشيدن، غذاخوردن به تنهايي، پاسخ به تلفن و ... مي‌تواند از طريق تمرين در بازي‌ها به دست آيد.

- پژوهش

كودكان درباره دنياي پيرامون خود از طريق يك فرايند مشاهده، تشخيص، تفكر و اكتشاف جست‌و‌جو مي‌كنند. براي مثال كودك به وسيله آب بازي خواهد آموخت كه برخي چيزها غوطه‌ورند و برخي ديگر در آب فرو مي‌روند.

- ارزش درماني

بازي مي‌تواند اثر آرام‌بخشي و يا برعكس داشته باشد. براي مثال كودك مي‌تواند در بازي‌ها با وانمودسازي فرافكني و ... دردها و الام رنجش آور را از خود دور سازد.

- سرگرمي

سرگرمي شايد خاص ذات بازي باشد. كودكان خود را با بازي سرگرم مي‌كنند و بدين ترتيب به سادگي لذت مي‌برند و شاد مي‌شوند.

بازي و رشد و تكامل

تحقيقات و بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه بازي نقش مهمي در رشد و تكامل كودك خردسال ايفا مي‌كند، به عبارت ديگر بازي به رشد و تكامل كودك كمك مي‌كند. رشد و تكامل به مفهوم تكميل گروهي از توانايي‌ها و مهارتهايي است كه به فرد امكان زندگي بهتر ار مي‌دهد. جريان‌هاي رشد كودكان شامل تقسيمات زير است:

 


ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

سیستم امنیتی
این سیستم امنیتی برای دفع کامنت های اسپم است.
Image CAPTCHA
حروفی را که در تصویر می بینید را تایپ کنید.