ورود کاربر

جملات تربیتی

ارجح آن است كه اين تربيت در كانون عائله و بدست مادران صورت گيرد نه آنكه اطفال به پرورشگاهها سپرده شوند

توصیه های مفید به والدین کودکان دبستانی

 

دبستاني‌ها    

زماني كه كودكان تقريباً در 7 سالگي به مدرسه قدم مي‌گذارند، احساس استقلال بيشتري مي‌نمايند. از آنجايي كه شما هميشه و همه جا در كنار كودكتان نيستيد، پس بهتر است مطمئن شويد كه فرزندتان براي ارتباط برقرار كردن با هم‌سن و سالانش و ديگر بزرگسالان با مهارتهاي خاصي آشنايي دارد.

سطح انتظارات و توقعات خود راافزايش دهيد.

در اين سنين بهتر است كودكتان بتواند آداب اصلي غذاخوردن را اجرا كند، با بزرگسالان احوالپرسي كند و گفتگوي ساده‌اي با آنان داشته باشد، ديگران را تحسين نمايد و اگر مورد تشويق و تحسين آنان واقع شد، سپاسگزار باشد، خانواده و دوستان خود را معرفي نمايد و بالاخره به عقايد و احساسات ديگران احترام بگذارد.

دقت كنيد و مراقب باشيد

اگر كودكتان فراموش نمود كه دهانش را با دستمال پاك كند، بهتر است شما به آرامي خم شويد و در گوشي به او يادآوري كنيد كه: «پس از صرف غذا، ما چه كار مي‌كرديم؟» اين كار سبب مي‌شود كه او فرصتي بيابد تا كاري را كه درست است، انجام دهد. سعي كنيد همواره در تذكر دادن به فرزندتان آرام باشيد و به نرمي به او مسأله‌اي را يادآوري كنيد. اگر شما اشتباهات كوچك و ناچيز فرزندتان را بي‌اهميت جلوه ندهيد، دفعه بعد او قطعاً رفتار درست را به ياد خواهد آورد.

 

 

 

 

فرزندتان را آماده كنيد

از آنجايي كه كودكان 5 تا 7 ساله خود را در امور بزرگسالان از قبيل ديد و بازديد و صرف غذا در رستوران دخيل مي‌دانند و يا حتي گاهي بدون والدين به منزل دوستان خود مي‌روند، اطمينان حاصل كنيد كه قطعاً آنان مي‌دانند كه در هر موقعيتي چگونه به درستي رفتار نمايند.

اگر شما دوستانتان را براي صرف شام به رستوراني دعوت كرده‌ايد و كودكتان شما را همراهي مي‌كند، در مورد ليست غذاها و همچنين غذاهاي شام با او صحبت كنيد. مي‌توانيد به او يادآوري كنيد بهتر است صبر كند تا ابتدا ميهمانها غذا بردارند و او پس از آنها اين كار را انجام دهد. كافي نيست فقط به او بگوييد كه «امروز بعدازظهر بايد مراقب رفتارت باشي و مؤدبانه برخورد كني» بلكه بهتر است مو به مو نكات ظريف را به او ياداوري كنيد.

اگر شما به ملاقات خويشاوندانتان مي‌رويد، با كودكتان در مورد كساني كه ممكن است در آنجا حضور داشته باشند، صحبت كنيد. حتي اگر برايتان امكان دارد عكسهايي از كساني كه تاكنون ملاقات نكرده است، به او نشان دهيد. به او تأكيد كنيد كه به خاطر سپردن نام هرشخص و رابطه خويشاوندي‌اش با او بسيار مهم است و نشانگر توجه او مي‌باشد. همچنين اشخاص از به يادآوردن نامشان بسيار خوشحال مي‌شوند.

نكات ظريف

كودكان 8 تا 10 ساله بايد در به كارگيري و رعايت آداب غذاخوردن مانند عذرخواهي هنگام برخاستن پس از صرف غذا، كاملاً مهارت داشته باشند. توانايي به كارگيري مهارتهاي خاص در برقراري ارتباط با ديگران براي مثال صحبت نمودن با آنها بدون قطع كلامشان از ديگر موارديست كه كودكان در اين سنين بايد كاملاً آموخته باشند.

 

 

انجام دادن بهتر است از هرگز انجام ندادن است

اگر تاكنون خود را موظف ندانسته‌ايد كه به كودكتان رفتار درست را بياموزيد، ممكن است لازم باشد در كار خود ثبات بيشتري داشته باشيد و به طور مستمر در زمان لازم به كودك خود در مورد كارهايش تذكراتي بدهيد. بهتر است همواره با احتياط و ملاحظه عمل كنيد زيرا كودكان در اين سنين به سادگي از انتقاد ديگران آزرده و ناراحت مي‌شوند.

احترام گذاشتن را فراموش نكنيد

حتي اگر شما همواره به كودكتان آداب معاشرت را مي‌آموزيد، بسيار مهم است كه رفتار صحيح او را همواره مورد سپاس قرار دهيد، به او بگوييد كه چرا رفتاري خوب و شايسته است و عملي ديگر بد و ناشايست و همچنين به او يادآوري كنيد كه احترام گذاردن به همه افراد لازم و ضروري است. اگر رفتار و كردار صحيح را در اين دوران سني به طور مداوم براي كودكتان شرح ندهيد، سريعاً متوجه خواهيد شد كه ادب و شايستگي او در حال محو شدن مي‌باشد.

آموزش رفتار شايسته و پسنديده به كودك از منزل آغاز مي‌گردد. شما مي‌توانيد با گفتن سلامي دوستانه احوالپرسي گرم از نامه‌رسان، خواربار فروش و ديگر افراد و داشتن رفتاري محترمانه با آنها، الگوي خوبي براي فرزند خود باشيد. كودك 8 تا 10 ساله مانند آينه‌اي عمل مي‌كند و ادب و نزاكتي را كه در رفتار شما مشاهده كرده است، دقيقاً و به همان اندازه در هنگام برقرار ارتباط با مربي، معلم، راننده سرويس، ساندويچ‌فروش و ديگران منعكس مي‌كند. پس كاملاً مراقب باشيد.

نويسنده: لوري ب موراي

مترجم: الهام روشن‌پور

مأخذ روزنامه همشهري

شماره 2419

سال نهم

 

با تشکر از دغدغه شما به نظر

با تشکر از دغدغه شما
به نظر می رسد فقط آداب خوردن نیست که لازم است مورد توجه قرار گیرد. مسائل بسیار مهم تری هم در کنار این آداب مطرح است. مثل مراقبت از خود. نحوه ی ارتباط با کودکان پرخاشگر و بد کلام . انتخاب دوست و...............مقاله خیلی یک بعدی است .و یک مطلب را بسیار بزرگ کرده است.
موفق باشید

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

سیستم امنیتی
این سیستم امنیتی برای دفع کامنت های اسپم است.
Image CAPTCHA
حروفی را که در تصویر می بینید را تایپ کنید.