ورود کاربر

جملات تربیتی

هر طفل ممكن است كه سبب نورانيت عالم گردد و يا سبب ظلمانيت آفاق شود لهذا بايد مسئله تربيت را بسيار مهم شمرد.

ماه نهم

کودک شما چگونه رشد می کند؟

ماه نهم ، هفته اول
كودك شما در اين سن سعي مي كند با تكان دادن، ضربه زدن، رها كردن يا پرتاب كردن اشيا آنها را بهتر بشناسد؛ و پس از آن اشيا را به طرف دهانش مي برد تا آنها را بهتر امتحان كند! او به تدريج مي فهمد كه شما از اشيا "استفاده" مي كنيد ( مثلا با شانه موهاي او را مرتب مي كنيد)؛ در نتيجه اگر تعداد زيادي از چيزهايي را كه او بتواند به آنها ضربه بزند، آنها را به اين طرف و آن طرف بتاباند، تكان دهد، رها كند يا باز كند، در اطراف او قرار دهيد براي او بسيار جذاب خواهد بود.
همچنين كودك شما از اسباب بازيهايي كه كاربردهاي خاصي داشته باشند (مثلا تلفن) خوشش مي آيد. اگر خود او نمي تواند گوشي تلفن را نزديك گوشش نگه دارد شما براي او اين كار را بكنيد و وانمود كنيد كه در حال صحبت با تلفن هستيد. در چند ماه آينده او استفاده صحيح از اشيا مختلف را ياد خواهد گرفت: موهايش را شانه خواهد كرد، از فنجان چاي يا شير خواهد نوشيد و با تلفن اسباب بازي اش حرف خواهد زد!ماه نهم ، هفته دوم
بينايي كودك شما (كه قبلا در بهترين حالت برابر 20 از 40 بود) اكنون از لحاظ روشني (شفافيت) و فاصله ديد مشابه يك فرد بزرگسال است. با اينكه هنوز هم ديد كودك شما در فواصل كوتاه بسيار بهتر است، ديد او براي فواصل نسبتا دور نيز به قدري رشد كرده است كه مي تواند افراد و اشيا را در اطراف اتاق تشخيص دهد. او ممكن است يك اسباب بازي را در گوشه ديگر اتاق ببيند و به سمت آن حركت كند. همچنين رنگ چشمان كودك شما به رنگ نهايي بسيار نزديك شده، هر چند ممكن است در آينده باز هم اندكي تغيير كند.


ماه نهم ، هفته سوم
ممكن است بخواهيد بدانيد كه آيا هنگامي كه كودك شما بتواند بايستد و حركت كند به كفش نياز دارد يا نه. بسياري از متخصصين بيماريهاي كودكان و همچنين متخصصين رشد اعتقاد دارند كه تا پيش از زماني كه كودك بتواند در خارج از خانه هم راه برود به كفش نيازي ندارد. ممكن است كودك شما در هنگام حركت پاهاي خود را كمي كج بگذارد يا كف پاهايش صاف به نظر برسند؛ اين مسائل كاملا طبيعي هستند. در صورتي كه كودك شما بدون كفش راه برود عضلات پاهاي او تقويت مي شوند. همچنين در اين حالت احساس كردن بافت و تركيب چيزي كه روي آن راه مي رود مي تواند به حفظ تعادل او كمك كند.


ماه نهم ، هفته چهارم

احتمالا در اين دوره به دليل بروز "اضطراب جدايي"، هر مقدار جدايي از كودك براي شما بسيار سخت و ناگوار است. اما احتمالا مسافرت يا اين طرف و آن طرف رفتن به همراه كودك نيز دشوارتر خواهد بود. او به محيط اطراف و چهره هاي آشنا عادت كرده است و از اينكه بتواند اوضاع را پيش بيني كند خوشحال خواهد شد. بنابراين خروج از محيط معمولي اطراف او مي تواند احساس امنيت و نظم او را بر هم زند خصوصا هنگامي كه با مكانهاي ناآشنا يا آدمهاي غريبه برخورد كند.
در اين سن او نمي تواند مفهوم مسافرت را بفهمد اما متوجه خواهد شد كه در يك مكان جديد و ناآشنا قرار مي گيرد. در سفر براي كمي بداخلاقي او آماده باشيد و سعي كنيد چيزهاي زيادي براي پرت كردن حواس او از اطراف فراهم كنيد: كتابهاي عكس دار، اسباب بازيهاي صدادار، اسباب بازيهاي تودرتو و محبوب ترين چيزي كه او براي خودش انتخاب كرده است. به گونه اي برنامه ريزي كنيد كه او بتواند مدتي از وقت خود را دور از غريبه ها بگذراند تا فشار روحي وارد بر خود را كمتر كند.