ورود کاربر

جملات تربیتی

شما كمانهايي هستيد كه فرزندانتان چون تير از آن رها مي گردند

نقش مردان در زندگی کودکان ( قسمت سوم )

مردان در نقش سياستمداران
امروزه مردان در پيشرفت سياست‌هاي ملي نقش‌هاي كليدي دارند. اغلب سياست‌مداران مردند و تصميمات آنها نتيجه تجارب شخصي، اوضاع سياسي، تأثيرات طرفدارانشان و راهبردهايي است كه سبب حفظ قدرت و توانايي‌شان مي‌شود. امروزه دسترسي ابتكارات و ابداعات و تفكر نو با اهميت دادن به آموزش‌هاي اساسي و اوليه امكان‌پذير است. بنابراين سياستمداران سراسر جهان گردهم آمده‌اند تا حمايت‌هاي كشور خود را براي آموزش‌هاي اساسي و زيربنايي شناسايي كنند. آنان براي اين كار فهم و درك اهميت سال‌هاي اوليه تولد كودك را اساس كار خود قرار دادند و به دنبال اين روند پس از تهيه و تنظيم سرمايه براي حمايت از آموزش‌هاي اساسي، سياست‌هاي آموزشي بررسي شد. در تعدادي از كشورها، سازمان‌هاي جهاني (يونيسف، يونسكو، بانك جهاني و ...) در جهت افزايش تعهد ملي نسبت به برنامه‌هاي مراقبت براي رشد و تكامل كودكان خردسال فعاليت‌هاي خود را آغاز كرده‌اند.
آگاهي از نيازهاي كودكان مي‌تواند برنامه‌ريزي و سياست‌گذاري‌هاي كلان جامعه را تحت‌الشعاع قرار دهد. در كشور كلمبيا، مؤسسه رفاه خانواده كه يك سازمان غير دولتي است، طرحي به نام «پدري» را مطرح كرده است. هدف اين برنامه آموزش مردان در جهت شناخت مسؤوليت‌هايشان براي پيشرفت زندگي فرزندانشان است. اين طرح شامل فعاليت‌هاي زير است:
تدوين مجموعه‌اي از جزوات دربارة نقش پدر و ارزش‌ها، تدوين برنامه‌هاي تلويزيوني كوتاه، توزيع كتاب‌هاي كودكان دربارة نقش پدري و آموزش چگونگي پدر بودن به مربيان در سطح جامعه. طبق اين طرح به نقش و جايگاه پدر در طول بارداري، تولد، تربيت و آموزش كودكان توجه مي‌شود. پيام‌هاي اساسي در همة آموزش‌ها اين است:
پدران مي‌توانند با دوست داشتن و ياري به كودكان از آنان لذت ببرند. هدف نهايي ساخت نوع جديدي از خانواده‌ايست كه در آن مردان نيز بخشي مؤثر در زندگي روزانه هستند تا در روابط با فرزندان و همسر خود به عنوان يك فرد متعهد عمل مي‌كنند.
در كشور مالزي دولت منابع قابل ملاحظه‌اي را به توسعه و ترويج برنامه‌هاي مراقبت براي رشد و تكامل كودكان خردسال اختصاص داده است. توسعه اين برنامه‌ها برعهده وزارتخانه‌هاي مختلف است. به دليل اين گوناگوني (وجود وزارتخانه‌هاي مختلف) رسيدن به يك سياست و هماهنگ‌سازي تلاش‌ها كاري مشكل است. به همين دليل سازمان يونيسف براي تحقق اين امر، يعني يكسان سازي سياست‌ها و هماهنگي در برنامه‌ها در كشور مالزي، قول همكاري داده است.
براي اين كار افراد متخصص در امور كودكان و دولتمردان علاقه‌مند دست به دست هم دادند. اين گروه با استفاده از منابع و شركت در سمينارها با موضوع مراقبت براي رشد و تكامل كودكان خردسال بيشتر آشنا شدند. هرچند شايد هركدام از آنها به تنهايي تجاربي در اين زمينه داشتند، اما يك نشست مشترك فرصت خوبي براي تبادل‌نظر در جهت تداوم و تحقق برنامه‌هاي توسعه در امور كودكان بود. در نتيجه اين فعاليت‌ها حمايت دولت مالزي از كودكان و برنامه‌هاي مربوط به آنان به‌طور جدي صورت گرفت.
مثال‌ها نشان مي دهد باي اينكه بتوانيم تغييري در وضعيت كودكان ايجاد كنيم، نيازمنديم همه افراد يك جامعه را از قبيل پدر و مادر سياستمداران و تصميم‌گيرينده‌ها و همة آنهايي كه خدماتي ارايه مي‌دهند، آگاه سازيم. يك جامعه بايد بداند در صورت تصميم‌گيري‌هاي اشتباه و غير منطقي سياستمداران و برنامه‌ريزانش، مي‌تواند رفاه كودكان و خانواده‌ها را به مخاطره بياندازد.
بنابراين بايد همگان براي شناسايي راهكارها و روش‌ها در جهت تأمين نيازهاي حمايتي از كودكان و خانواده‌ها و آگاهي به مسايل آنان بسيج شوند. در زير چند نمونه از اين راهبردها آمده است:
- مردان براي درك اهميت و ضرورت مشاركت با فرزندان نيازمند آگاهي هستند. آنان بايد رفتار خود و تأثيرش را بر زندگي كودكان ببينند. براي اين كار متخصصان بايد راهبردهاي عملي را توسعه دهند تا مشاركت مردان نيز بيشتر شود.
- مردان به ويژه آنهايي را كه مشاغل متفاوتي دارند با مسايل دوران اوليه كودكي آشنا كنيد. به آنها كمك كنيد تا راهكارهاي چگونگي تأثير مثبت بر روي زندگي كودكان را شناسايي كنند.
- وظايف و نقش پدري را به مردان آموزش دهيد. بسيار از مردان در صورتي كه مشاركت را كاري آسان و ساده ببينند بهتر مي‌توانند آن را عملي كنند. آنها براي فهم مشاركت نيازمندند تا با دانش و درك قابليت اجرايي اين دانش آشنا شوند. هم‌چنين آنها براي تجربه رفتارهاي جديد آموخته شده، نيازمند پشتيباني و حمايت هستند.
- مردان را با موضوع رشد و تكامل كودكان خردسال و وظايف پدري آشنا كنيد.
امروزه مخاطب بسياري از برنامه‌هاي تعليم و تربيت كودكان هستند. مسؤولان اين برنامه‌ها معتقدند كه دسترسي به زنان راحت‌تر است. آنها مراقبان اصلي كودك هستند و انگيزه‌شان براي يادگيري بيشتر است. هم‌چنين زنان به عنوان يك مراقب از حمايت اجتماعي بيشتري برخوردارند و برنامه‌ريزي براي مردان دشوارتر است. با اين همه طرحي كه دفتر يونيسف در خاور ميانه و آفريقاي شمالي مطرح مي‌كند، مخاطبان اصلي آموزش پدران هستند. اين برنامه براي پدران شامل مجموعه‌اي از نوارهاي ويدئويي درباره رشد و تكامل كودكان در 3 سال اول زندگي و آشنايي با توانايي‌هاي نوزادان و كودكان خردسال است. كتابها هم وسيله خوبي براي بالا بردن دانش و آگاهي زنان و مردان در اين باره است.
منبع نامه مربی

 

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

سیستم امنیتی
این سیستم امنیتی برای دفع کامنت های اسپم است.
Image CAPTCHA
حروفی را که در تصویر می بینید را تایپ کنید.