ورود کاربر

جملات تربیتی

وقتي كودكي را هدايت مي كنيد ،او را مساعدت مي نماييد تا قوا و استعدادهايش را توسعه دهد.

صلای صلح جهانی

students.png
rooze jahani solh.jpg
naghoos e solh.png

                            به مناسبت روز جهانی صلح


نويسنده : فيروزه  كيهاني

    روزی روزگاری ، چند كودك ، رويايی در سر مي پروراندند .رويای آن ها اين بود كه فقط براي يك روز ، صلح بر زمين بر قرار شود .

     جاني گفت : " فكرش را بكنيد ، اگر براي يك روز صلح د رجهان برقرار شود ، شايد براي هميشه پايدار بماند ."
     ماريا به او گفت : " ولي دنيا پر از جنگ است ، در شهرهای مان ، د رميان همسايه های مان ، و بين كشورها . "
     امير اضافه كرد : " بله ، مردم نه به همديگر و نه به زمين ، احترام نمي گذارند ، ولي اگر جهان سعي كند براي يك روز با هم كنار بيايد ، شايد              همه چيز تغيير كند . "
    وی لينگ پرسيد : " به نظر شما واقعا ممكن است ؟ فكر مي كنيد دنيا بتواند حتي فقط برای يك روز ، جنگ را متوقف كند ؟ " ( 1 )

     براستي ، آيا مي شود فقط برای يك روز و تنها براي يك روز در سراسر دنيا صلح برقرار شود ؟

      پدران و مادران گرامي ، كودكان نازنين و خانواده  هاي محترم ، روز صلح جهاني 30 شهريور ماه مطابق 21 سپتامبر را به همه شما   صميمانه تبريك ميگوييم .آرزو داريم با ياد آوري و گرامي داشت چنين روزهاي مبارك ، در نوع انديشه و افكار فرد فرد انسانها آرزوي تحقق  صلح جوانه بزند . و شاهد رويش گلهاي عشق و دوستي و صلح باشيم .

      بقول يكي از متفكرين : " جهان را انديشه ها ميرانند . " از آنجائيكه  جنگ در انديشه انسان ها پديد مي آيد ، دفاع از صلح نیز بايد در انديشه آنان بر پا شود .


دبیرکل سازمان ملل متحد، دیروز جمعه ۱۷ سپتامبر، ناقوس صلح را نواخت و در مراسمی ویژه، آغاز بزرگداشت روز جهانی صلح را اعلام کرد. میهمانان یا به بیان بهتر، میزبانان ویژه این مراسم هم کودکان و نوجوانان بودند. امسال، روز جهانی صلح به آن‌ها تقدیم شده است.
"نوجوانان، صلح و توسعه"، شعار امسال برای روز جهانی صلح است. شعاری که بزرگسالان را، از سران دولت ها، برنامه ریزان، کارشناسان و نظامیان گرفته تا کوشندگان سازمان های مددکار غیردولتی در جهان ، به توجه بیشتر فرامی خواند. توجه به اهمیت وجود صلح برای پیشرفت و رشد توانایی های نسل آینده.


در مراسم دیروز، ۶۰۰ کودک و نوجوان از آمریکا، مکزیک و کانادا همراه با دبیرکل سازمان ملل و نمایندگان بیشتر از ۲۰ سازمان غیردولتی جهانی، در یک گردهمایی دانش آموزی در مقر سازمان ملل در نیویورک شرکت کردند. هزاران کودک و نوجوان دیگر هم از کشورهای لیبی و سودان، انگلستان و آمریکا از راه ویدیو کنفرانس با این نشست همراه شدند. نمایندگانی از نهادهای مختلف سازمان ملل و سفیران صلح و حسن نیت این نهادها نیز از راه ویدیو کنفرانس کودکان و نوجوانان را همراهی و در برنامه ها شرکت کردند. 
در مراسم دیگری برای بزرگداشت روز صلح در شهر ژنو، پایتخت سوییس، یک تیم فوتبال از دیپلمات های سازمان ملل و کارمندان دفتر سازمان ملل در ژنو، با تیمی از دانش آموزان یک دبیرستان مسابقه دادند.
روز جهانی صلح، هر سال در ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور) گرامی داشته می شود. امسال، به سبب نشست بزرگ سازمان ملل درباره برنامه های توسعه هزاره سازمان ملل در هفته آينده، بان کی مون، ناقوس اعلام روز جهانی صلح را چند روزی زودتر به صدا در آورد. ناقوسی که هدیه ملت ژاپن به سازمان ملل است و به نماد روز جهانی صلح تبدیل شده است. این ناقوس با سکه هایی که کودکان ژاپنی از نمایندگان ۶۰ کشور مختلف جمع آوری کرده اند ساخته شده است. (2)

    

    صلح بزرگي كه آرزوي دل و جان نيك انديشان جهان در قرون و اعصار بوده و درباره اش عارفان و شاعران د رنسلهاي پي در پي سخن گفته و در كارگاه خيال نمودارش ساخته اند .صلحي كه تحققش نويد تمام كتب مقدسه د رهر دور بوده ، حال به دستيابي ملل عالم نزديك گشته است . اين اولين بار در تاريخ جهان است كه مي توان كرهء زمين را با وجود اختلافات بيشمار مردمش به شكل يك واحد مجسم كرد ....پس استقرار  صلح جهاني نه تنها امكان دارد بلكه اجتناب ناپذير است و مرحلهء ديگري از ترقي و تكامل عالم است.  بقول يكي از متفكرين بزرگ مرحلهء جهاني شدن عالم بشري است . صلح جهاني آيا فقط بعد از وقوع وحشت و بلائي عظيم كه مولود تمسك مصرانه بشر به روشهاي ناهنجار قديمي است ، بايد تحقق يابد يا آنكه في الحا ل صورت پذير است و از طريق اراده و عزمي راسخ كه نتيجه ء مذاكره و مشورت باشد حاصل خواهد شد ؟ اختيار يكي از اين دو راه امروز د رمقابل اهل ملل  قرار گرفته است . اگر بشر د راين موقع بحراني و حساس كه مشكلات بيشمار ملل مختلفه به يك مشكل مشترك يعني درباره ء سرنوشت جهان مبدل گشته د رنابودي جنگ و آشوب موفق نشود به مسووليت وجداني خويش عمل نكرده است .اما خوشبختانه نشانه اي مثبت و اميد بخشي در افق عالم پيداست :  از جمله، قدمهاي محكم و بلندي است كه بشر به سوي يك نظم  جهاني برداشته است 
و به تاسيس جامعه ء ملل در اوائل اين قرن پرداخته كه حال منجر به تشكيل سازمان ملل متحد با اساس وسيعتر گشته است . (3)


    " سازمان ملل متحد .... بيش از چهل بيانيه  و ميثاق بين المللي ... به تصويب رسانيده است .اعلاميهء بين المللي حقوق بشر ، ميثاق منع كشتار دسته جمعي و مجازات آن ، ساير اقداماتي كه براي رفع تبعيضات نژادي و جنسي و مذهبي مبذول گشته ، رعايت حقوق كودك ، منع استعمال شكنجه ، قلع و قمع گرسنگي و سوء تغذيه و استفاده از پيشرفتهاي علمي و فني  در راه صلح و به سود مردم ، تمام اين اقدامات اگر روي شهامت و شجاعت مجري گردد و توسعه پذيرد ، سبب خواهد شد كه بزودي طليعهء آن روز فرا رسد كه كابوس جنگ ديگر نتواند بر روابط بين المللي سايه افكند . " (4)

      روز جهاني صلح ، به منظور آگاه سازي عمومي و آموزش و همكاري با سازمان ملل د رايجاد آتش بس جهاني از كليه ء كشورهاي عضو سازمان ملل متحد ، سازمان هاي نظام ملل متحد ، سازمان هاي غير دولتي و افراد به برگزاري مناسبت روز جهاني صلح دعوت مينمايد . د رواقع روز بين المللي صلح و به تبع آن شكل گيري جهاني فرهنگ صلح ، فرصت مغتنمي است تا با بسيج افكار عمومي در سطح ملي و بين المللي به منظور ايجاد و ترويج فرهنگ صلح به توانمند ساختن افراد و سازمان ها براي مشاركت د رفرآيند تغيير فرهنگ خشونت به فرهنگ صلح از طريق متحول كردن ارزش ها ،تلقي ها ، رفتارهاي فردي و همچنين اقدام د رجهت اصلاح ساختار و نهادها همت گماشت .

      از جمله فعاليتهاي اساسي كه سازمان يونسكو از زير مجموعه  هاي سازمانهاي متعدد سازمان ملل در صدد احيا ء و پيشرفت ان دارد توجه خاص به مساله آموزش هاي فرهنگي و تعليم و تربيت است . تعليم و تربيت از جمله اركان اساسي و مهم د رترويج بناي صلح و توسعه و تحكيم آن  است  . انشاالله در مقالات بعدي به اهميت موضوع تعليم و تربيت در ترويج صلح و توسعه و تحكيم آن پرداخته خواهد شد .


    "   انسان را بمثابه  معدن كه داراي احجار كريمه است ، مشاهده نما ، به تربيت جواهر آن  به عرصه  شهود آيد  و عالم انساني از آن منتفع گردد . " (5)


.

    " فكر قوي جنگ را با فكر قويتر صلح معامله نما ، و فكر قوي نفرت را با فكر قويتر عشق معاوضه كن ."

                                           باميد شادي و صلح و پيوند بين دلها در سراسر گيتي .

 " روزی ما دوباره کبو ترهای مان را پیدا خواهیم کرد
    و مهربانی دست زیبائی را خواهد گرفت
    روزی که کمترین سرود
   بوسه است
   و هر انسان
    برادری ست.
  روزی که دیگر درهای خانه شان را
   نمی بندند
  قفل
  افسانه ایست
  و قلب
  برای زندگی بس است.
  روزی که معنای هر سخن
دوست داشتن است
 تا تو به خاطر آخرین حرف دنبال
 سخن نگردی.
 روزی که آهنگ هر حرف،
 زندگی ست
 تا کمترین سرود ، بوسه باشد
 روزی که تو بیایی ، برای همیشه
 بیایی
 و مهربانی با زیبایی یکسان شود
  روزی که ما دوباره برای
  کبوترهایمان دانه بریزیم....
  و من آن روز را انتظار می کشم
  حتی روزی
  که دیگر
   نباشم.  "  (6) 
  شعر از : احمد شاملو1)    كتاب روز جهاني صلح 21 سپتامبر ،نويسندگان : استيو دايا موند و رابرت الن
2)    http://ketabak.org/khabar
3)    پيام اكتبر 1985 وعده صلح جهاني
4)    ايضا ؛

5)    مجموعه نصوص درباره تربيت بهايي
6)    كتاب هواي تازه ، نويسنده احمد شاملو 
 

 
 
 
 

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

سیستم امنیتی
این سیستم امنیتی برای دفع کامنت های اسپم است.
Image CAPTCHA
حروفی را که در تصویر می بینید را تایپ کنید.