ورود کاربر

جملات تربیتی

اطفال در عالم طفوليت نمي دانندو لي مستحق نكوهش نيستند

زندگی نامه خانم بلقیس مشکیان - قسمت اول

 

خانم بلقيس مشكيان

مؤسس اولين كودكستان در كرمان و يزد

نویسنده : نهاله

آنچه بشر را به گذشته پيوند مي‌دهد و حقايق را مانند آئينه در آينده منعكس مي‌سازد؛ تاريخ است. تاريخ به عبارتي، دانش گذشته‌هاست كه از طريق ضبط اسناد و نقل حقايق در نسل‌هاي متوالي منتقل شده و بدين وسيله در آگاهي و بصيرت بشر، از جنبه‌هاي مختلف زندگي انسان‌ها، سهم بسزايي داشته است. علم تاريخ نيز مانند هر علم ديگري، داراي شاخه‌هاي گوناگوني است كه نه تنها به شرح جنگ‌ها و ستيزها و رويدادها بلكه به سرگذشت و شرح احوال اشخاص نيز مي‌پردازد كه بدون شك يكي از جذاب‌ترين شاخه‌هاي تاريخ بشمار مي‌رود.

در مقدمه نویسنده دلایل انتخاب این موضوع را به شرح زیر بیان می کند :

 اولاً به عناوين تاريخي علاقمندم. زيرا كه ما به سرعت از گذشته دور مي‌شويم و درواقع آنچه كه مي‌ماند همانست كه به رشته تحرير درآمده چرا كه اگر تحقيقات تاريخي انجام نمي‌شد علم پيشرفت نمي‌كرد و تجارب گذشتگان از بين مي‌رفت.

 ثانياً  علاقه‌اي كه به امر تعليم و تربيت داشتم و ارتباط و نزديكي و حضور خانم مشكيان در اواخر ايام عمر پرمنفعتشان در نزد  ما مرا بر آن داشت كه تا وقت باقيست در مورد ايشان تحقيق كرده و از افرادي از شاگردان ايشان كه هنوز در قيد حيات هستند به طور دقيق تحقيق نمايم شايد به اين طريق دِينِ خود را ادا كرده باشم و سرگذشت خانم بلقيس مشكيان، اولين فردي كه در ايران، كودكستان بهايي را تأسيس كرد؛ بيان نمايم تا جامعه  با اين خانم و خدمات ذي‌قيمت ايشان بيشتر آشنا شوند. گرچه اين كودكستان، كه در دو مقطع در كرمان و يزد تأسيس گرديده، به عنوان سومين و چهارمين كودكستان ايران مطرح مي‌شود ولي في‌الواقع اولين كودكستان بهايي در ايران مي‌باشد. دليل ديگر آن كه خانم مشكيان با مشاهده كتاب ايران «افسانه و واقعيت» خدا را شكر كردند كه حداقل كسي، گوشه‌ای از خدمات ايشان را به رشته تحرير درآورده و بسيار شادمان شدند. اميدوارم با نوشتن اين زندگی نامه حق مطلب به جا آمده باشد و روح بزرگ آن خانم عزيز شادمان گردد.

آنچه بشر را به گذشته پيوند مي‌دهد و حقايق را مانند آئينه در آينده منعكس مي‌سازد؛ تاريخ است. تاريخ به عبارتي، دانش گذشته‌هاست كه از طريق ضبط اسناد و نقل حقايق در نسل‌هاي متوالي منتقل شده و بدين وسيله در آگاهي و بصيرت بشر، از جنبه‌هاي مختلف زندگي انسان‌ها، سهم بسزايي داشته است. علم تاريخ نيز مانند هر علم ديگري، داراي شاخه‌هاي گوناگوني است كه نه تنها به شرح جنگ‌ها و ستيزها و رويدادها بلكه به سرگذشت و شرح احوال اشخاص نيز مي‌پردازد كه بدون شك يكي از جذاب‌ترين شاخه‌هاي تاريخ بشمار مي‌رود. (1)

 

شرح حيات خانم مشكيان

1- والدين خانم بلقيس مشكيان

براساس شناسنامه ايشان سركار خانم بلقيس مشكيان فرزند بي بي سكينه و كربلايي يوسف مي‌باشند كه اصلاً كرماني و يزدي بودند.

 

در فيلمي كه از ايشان موجود است خودشان چنين توضيح مي‌فرمايند: «پدرم رفسنجاني بودند و مادرم كرماني و هر دو خودشان تصديق كرده بودند. 6 ساله بودم كه با پدر و مادرم به واسطه ضوضايي كه شده بود، به عشق‌آباد رفتيم.» (2)

«ديگر كربلايي يوسف كه با زوجه‌اش بي‌بي سكينه به سال 1322 ه.ق به علت شدت تعرض و تعدي اهالي به عشق‌آباد مهاجرت و توطن نمود و بي‌بي سكينه بنت ميرزا حسين يزدي به سن چهارده سالگي توسط خالوي خود اقا عبدالرحيم بن آقا حسين يزدي كه از مستخدمين حاجي محمد كريم خان و بهايي بود در رفسنجان بهايي شد و مادرش از شدت تعصب و غيظ موهاي وي را مي‌كند و ضرب و شتم نمود ولي بالاخره از جهت ثبات و استقامت او موفق به ايمان بديع گرديد تا آن‌كه بي‌بي سكينه به زني كربلايي يوسف مذكور از بهائيان ممتاز رفسنجان درآمد و سنين مديده با كمال اشتعال به خدمات امريه مشغول و مألوف بودند و بالاخره به علت تعصبات و تعديات اشرار به سال مذكوره به اتفاق شوهر و دو دخترش گوهرتاج و بلقيس به عشق‌آباد هجرت نمودند و دخترش گوهر تاج خانم به زني آقا ميرزا محمد ثابت مراغه سابق‌الوصف در قسمت آذربايجان درآمده در روسيه و بعداً در ايران به تربيت نوباوگان و هدايت بي‌خيران همت گماشتند.(3)

«خواهرم خيلي به كتاب‌هاي امري علاقه داشتند و هر كانون امري كه تأسيس شده؛ خواهرم مي‌رفت و شركت مي‌كرد و بيشتر معلومات امريش را از جناب ميرزا منير نبيل‌زاده ياد مي‌گرفت و من هم كم‌كم در اين كلاس‌ها شركت مي‌كردم اما به اندازه خواهرم سواد ندارم هيچي نيستم.

منابع:

1-اقتباس از هنري لوكاس، تاريخ تمدن ايران، قسمت مقدمه

2-فيلمي كه از ايشان موجود است

 

3-تاريخ ظهور‌الحق جلد هشتم قسمت دوم ص 735

ادامه دارد

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

سیستم امنیتی
این سیستم امنیتی برای دفع کامنت های اسپم است.
Image CAPTCHA
حروفی را که در تصویر می بینید را تایپ کنید.